X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

22. PIKNIK NAUKOWY Warszawa, PGE Narodowy 9 czerwca 2018

W jaki sposób powstaje program Pikniku
Naukowego?

Tematy Pikniku Naukowego pozwalają na szeroką interpretację, dzięki czemu goście Pikniku mogą zapoznać się z dokonaniami wielu dyscyplin nauki i lepiej zrozumieć różnorodność otaczającego nas świata. Co roku zachęcamy, by szukać nowych skojarzeń i pomysłów. Staramy się inspirować Państwa do nieszablonowego myślenia o pokazach. Pomagają nam w tym wątki tematyczne opracowywane przez Zespół Programowy. W tym roku zapraszamy Państwa do współtworzenia tej narracji piknikowej: proponujemy roboczą listę obejmującą osiem sposobów interpretacji tematu tegorocznego Pikniku. Liczymy na to, że ułatwią one Państwu wybór tematyki aktywności do zaprezentowania podczas imprezy. W toku pracy nad programem, bazując na zgłoszonych przez Państwa pokazach, będziemy dopracowywać wątki tematyczne. Celem jest zaprezentowanie ich gościom Pikniku w formie przykładowych „ścieżek zwiedzania” wydarzenia – tak, by mogli pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze, a także by świadomie wchodzili z Państwem w dyskusję na często ważne tematy, związane z nauką, technologiami i społeczeństwem. Równocześnie opracowanie wątków pozwala nam ukierunkować pracę z mediami, którym możemy zaproponować różne sposoby ujęcia tematu przewodniego oraz bogate w treść komunikaty o przygotowywanym przez Państwa programie. Z góry dziękujemy za Państwa pomysły i propozycje pokazów.

Przesunięcie, zmiana, translokacja? Od dynamiki cząstek aż po zderzenia gwiazd. Od ruchu na styku neuronów aż po globalne migracje. Świat nigdy nie zamiera w bezruchu. Podobnie nauka nie ustaje w wysiłkach, by ten zmieniający się świat opisać. Dlatego, by zrozumieć zasadę rzeczy, podążymy za naukowcami i zobaczymy, co wprawia mikro- i makrokosmos w ruch.
Świat w ruchu: atom, planeta, kosmos.
Od dynamiki atomów po zderzenia galaktyk, ruch wydaje się charakterystyczną cechą konstrukcji Wszechświata. Nie zawsze można go dostrzec gołym okiem. W wyobrażeniu i zrozumieniu zasad ruchu w skali mikro pomogą ci naukowcy, którzy opowiedzą o ruchu cząstek w akceleratorach. Na stanowisku Instytutu przeobrazisz się też w badacza Wszechświata, a twoim podstawowym narzędziem pracy będzie… smartfon. Ruch w nieco bardziej namacalnej skali przedstawią ci eksperci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przygotowali ponad dwadzieścia interaktywnych eksponatów, które w zabawny sposób przybliżają zasady rządzące ruchem w otaczającym nas świecie. Odwiedź też stanowisko Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dowiesz się tam, co widzą badacze w falach utworzonych na piasku przez ruch wody. Będziesz miał również okazję wywołać i przeanalizować własne trzęsienie ziemi. By zmienić perspektywę i zobaczyć ruch jeszcze większych obiektów, zajrzyj na stanowisko Centrum Studiów Polarnych, gdzie dowiesz się, jak szarżują i cielą się lodowce.
Ludzie w ruchu: społeczeństwo i transport
Wszystko w świecie jest w ruchu. Ty również! Czasem pieszo, czasem dzięki mniej lub bardziej tradycyjnym środkom komunikacji. Najnowocześniejsze technologie transportowe zaprezentują ci eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zobaczysz terenowy motocykl elektryczny oraz łódź solarną. Samochody przyszłości poznasz na stanowisku Politechniki Śląskiej. Dzięki postępowi technologicznemu osiągamy nie tylko coraz większe prędkości. Zyskujemy także możliwość badania ruchu pojazdów w czasie rzeczywistym. Odwiedź stanowisko Głównego Urzędu Miar i zapoznaj się z budową i zasadą działania laserowego miernika prędkości oraz videorejestratora. Będzie można również połączyć się z jednym z fotoradarów na terenie Polski i dokonać pomiarów w czasie rzeczywistym. Na stanowisku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dowiesz się, jak działa system dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu Weigh-in-Motion. Zważysz także sam siebie - przebiegając po wadze.

Przykładem ruchu są również migracje. Piknik przybliży ci ich przyczyny i konsekwencje. Na stanowisku Głównego Urzędu Statystycznego będziesz miał okazję współtworzyć „żywe wykresy” prezentujące migrację do Warszawy z różnych części Polski. O trudnościach związanych z badaniami migracji opowiedzą eksperci z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Na stanowisku Ośrodka zagrasz w grę RPG, wcielając się w rolę migranta i stawiając czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą przeprowadzka do innego kraju.

Maszyna w ruchu: manipulatory, roboty, pojazdy.

Tam, gdzie warunki są wyjątkowo niesprzyjające lub niebezpieczne dla życia, coraz częściej zastępują nas maszyny. Wiele z nich eksploruje kosmos. Na stanowisku Politechniki Wrocławskiej poznasz budowę i zasady działania lądownika marsjańskiego oraz tajniki konstrukcji zawieszenia w łazikach marsjańskich. Znajdziesz tu również roboty pracujące pod wodą. Maszyny zwiadowcze przygotowali eksperci z Kół Naukowych Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej. Więcej o zasadzie poruszania się robotów mobilnych i programowaniu ruchu opowiedzą badacze z Politechniki Śląskiej. Pozwolą ci także samodzielnie poruszać robotyczną ręką. Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zajmuje się odwzorowywaniem ludzkiego ruchu w maszynach. Badacze z tego Wydziału podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą jakie trudności stają przed inżynierami budującymi takie urządzenia.Będziesz także mógł wcielić się w rolę konstruktora i sam zbudować niezwykłe urządzenie – Maszynę Goldberga. Składa się ona ze skomplikowanych mechanizmów, wykonujących bardzo proste czynności i działających na zasadzie reakcji łańcuchowej. Tak samo tworzone są efektowne konstrukcje z bloczków domina. Wprawienie w ruch pierwszego elementu rozpoczyna kaskadę ruchu połączonych ze sobą modułów, Według wynalazcy maszyny – Rube'a Goldberga, symbolizuje ona ludzką zdolność do wybierania trudniejszego sposobu osiągania celu. Podejmiesz wyzwanie?

Ciało w ruchu.

Człowiek to zadziwiająca konstrukcja biomechaniczna. Nieco ponad dwieście kości, kilkaset mięśni, a wszystko pod kontrolą milionów komórek nerwowych. A w naszych wnętrzach panuje ciągły ruch. Płynie krew i limfa, bije serce, płuca zmieniają objętość, mięśnie kurczą się i rozkurczają. Ten ruch jest warunkiem życia. O ruchu serca i możliwości jego wspomagania opowiedzą eksperci z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Na stanowisku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku sprawdzisz, czym można zastąpić nerkę. Warsaw Education Center by Medtronic Poland pomoże ci zrozumieć, jak istotną rolę w organizmie pełni ruch krwi. Poznasz także najnowsze technologie, stosowane w medycynie.

Jak ruszać się zdrowo i właściwie? Odpowiedź znajdziesz na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Fizjoterapeuci sprawdzą tu budowę twoich „fundamentów”, czyli stóp. Od ich stanu zależy ukształtowanie wielu stawów oraz jakość ruchu. Zbadasz tu także parametry swojej sprawności fizycznej oraz prawidłowość wzorców ruchowych.

Jak zachować dynamiczną równowagę? Przetestuj instalacje, wymagające wspólnej aktywności wielu osób. Zaprojektowali je studenci Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Będziesz mógł wypróbować nowatorskie obiekty ułatwiające przemieszczanie, np. „Egzoszkielet dla trzech osób”.