img

18. Piknik Naukowy

Zapraszamy do udziału w 18. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Czym jest Piknik?

Piknik Naukowy to największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, znane i rozpoznawane daleko poza granicami Polski. Od 17 lat instytuty naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie i instytucje kultury prezentują na Pikniku swoje najnowsze badania, dzielą się wiedzą i entuzjazmem z uczestnikami wydarzenia.

Gdzie i kiedy?

GDZIE: od 2013 r. Piknik odbywa się w przyjaznej i komfortowej przestrzeni Stadionu Narodowego.

KIEDY: 31 maja 2014 (sobota) od 11:00 do 20:00.

Temat wiodący

CZAS

Dlaczego warto?

Przeczytaj więcej w Poradniku piknikowym

W razie pytań prosimy o kontakt piknik@kopernik.org.pl

 

Więcej o temacie wiodącym 18. Pikniku

Gdy w 1927 roku ukazywał się „Czas odnaleziony”, ostatni tom monumentalnego dzieła Marcelego Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”, na świecie zmieniało się pojmowanie czasu. Wpłynęły na to powstałe wówczas teorie naukowe, które na zawsze zmieniły naszą cywilizację – szczególna i ogólna teoria względności oraz mechanika kwantowa. Czas, który nurtował filozofów od zawsze, pod koniec XIX wieku stał się ważny w zwykłym życiu. Koleje francuskie wprowadziły na przykład „czas szynowy” obowiązujący maszynistów oraz „czas peronowy” dla pasażerów, odrobinę przesunięte względem siebie, by dać pasażerom poczucie luksusu związanego z możliwością niewielkiego spóźnienia się na dworzec. Feldmarszałek Moltke domagał się uporządkowania „liczenia czasu” w cesarstwie niemieckim po to, by sprawnie przeprowadzić mobilizację armii przed planowaną wojną. Wielcy pisarze, nie tylko Proust, zmagali się nie tylko z samym pojęciem, ale i z konsekwencjami pojęcia czasu, np. jednoczesnością. „Finneganów tren” Jamesa Joyce'a to powieść zawarta w jednej chwili. Pierwsze zdanie tego arcydzieła jest końcową częścią jego ostatniego zdania. Wielcy pisarze, tacy jak Wells czy Conrad, więcej wiedzieli o czasie jako o „czwartym wymiarze" niż dzisiejsi absolwenci niektórych uniwersytetów.

Rozwój cywilizacji, radiofonii, telewizji wymagał coraz lepszego posługiwania się czasem, spychając na margines – może z wielką szkodą – debatę nad tym, czym jest czas. Aż dożyliśmy naszych czasów. Dziś nasze całe życie podporządkowane jest czasowi. Nauczyliśmy się mierzyć go z dokładnością wyznaczaną przez cenę, jaką chcemy zapłacić za zegary atomowe. Umieszczone na sztucznych satelitach umożliwiają taką precyzję działania systemów GPS, że już niedługo nasz samochód będzie parkować pod supermarketem sterowany przez sygnały z kosmosu, a robot ratownik udzieli pomocy chirurgicznej ofierze wypadku, zanim ta trafi do szpitala. Linia czasu jest ważnym elementem jednego z największych portali społecznościowych. Ale nadal dla wielu z nas jedyną odpowiedzią na pytanie, czym jest czas, jest ta augustynowska – wiem, kiedy nie pytasz.

Tempus fugit, czas biegnie. I dobiega właśnie do 18. Pikniku Naukowego. To rok osiągnięcia pełnoletności przez nasze wspólne przedsięwzięcie, które zaczęliśmy realizować na Rynku Nowego Miasta w Warszawie, a teraz kontynuujemy na wspaniałym Stadionie Narodowym. Ta zmiana miejsca symbolizuje też konsekwencję upływu lat w naszym życiu i w naszym kraju. Nasi przyjaciele, których rodzice przyprowadzali na pierwsze Pikniki, tym razem pojawią się zapewne już ze swymi dziećmi. Dla wielu z nas, dla mnie, uczestnictwo w Pikniku będzie dowodem postępu medycyny. Na pierwszym Pikniku sensacje budziły kilogramowe walkie-talkie organizatorów. Dziś niemal wszyscy mamy w kieszeniach smartfony – komputery potężniejsze niż te, które miał do dyspozycji Alan Turing czy John von Neumann.

Piknik wydoroślał. Czas pomyśleć o rozsądnej zmianie jego działania i formy. Jednak cokolwiek przyniesie czas, zawsze Piknik będzie miejscem spotkania tych, dla których poznawanie świata i jego zrozumienie jest najwspanialszym przeżyciem. Jedni pokażą nam, co w nauce, sztuce i kulturze przyniósł ostatni rok, a inni będą o to właśnie pytać. Zastanawiam się, ile razy tego padnie pytanie o to, czym jest czas i ile usłyszymy odpowiedzi. Zapraszam.

Prof. Łukasz A. Turski

 • PARTNERZY
  Miasto Stołeczne Warszawa Stołeczna Estrada NBP Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • SPONSOR GŁÓWNY
  Renault
 • SPONSORZY
  Samsung Warbud BASF iRobot Dow Polska Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ASTRA ENEA Lasy Państwowe
 • WSPÓŁPRACA
  NASK
 • PATRONAT HONOROWY
  Komisja Europejska
 • PATRONI MEDIALNI
  TVP1 Focus