DO PIKNIKU POZOSTAŁO:
img

O Pikniku

Organizatorzy

Polskie Radio to największe publiczne radio w Polsce. Informuje i edukuje, budując wspólnotę języka, idei i wartości. Od 1925 roku zapewnia Polakom powszechny dostęp do dorobku narodowej
i światowej kultury oraz nauki.

Polskie Radio w swoich programach prezentuje szeroki wachlarz tematyczny. Obok serwisów informacyjnych i specjalistycznych emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, zdrowotne, społeczne, rozrywkowe, religijne i familijne. W warstwie muzycznej prezentowane są niemal wszystkie gatunki. Polskie Radio to także największa i najbardziej dostępna sala koncertowa – melomani mogą uczestniczyć w najznakomitszych wydarzeniach muzycznych światowych filharmonii i oper, a koncerty odbywające się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego – sali o najlepszej akustyce w kraju, Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej oraz niedawno otwartym Studiu im. Władysława Szpilmana trafiają do milionów słuchaczy za pośrednictwem radiowej transmisji.

Na antenach obecne są również słuchowiska Teatru Polskiego Radia oraz reportaże Studia Reportażu i Dokumentu, bardzo cenione za wysoki poziom i nagradzane na prestiżowych konkursach międzynarodowych i krajowych. Polskie Radio poświęca również wiele uwagi nauce
i edukacji. Od 1997 roku jest organizatorem Pikniku Naukowego (od 2008 roku wspólnie z Centrum Nauki Kopernik), największej w Europie imprezy plenerowej o tematyce naukowej, która co roku gromadzi ponad 100 tysięcy uczestników.

Bogatą ofertę programową prezentują cztery komplementarne, w pełni uzupełniające się ogólnopolskie anteny kierowane do różnych odbiorców – Program 1, 2, 3 i 4, a także Polskie Radio dla Zagranicy posiadające 7 redakcji językowych i informacyjny portal anglojęzyczny thenews.pl . Zakres doboru i realizacji tematyki oraz użyte formy prezentacji mają na celu zaspokojenie ambitnych potrzeb i preferencji wszystkich grup słuchaczy. Realizacja takich założeń jest jednocześnie wypełnianiem zadań  misyjnych zawartych w ustawie o radiofonii i telewizji.

Polskie Radio oferuje pełny serwis wiadomości z kraju i ze świata. Informacyjna Agencja Radiowa przez całą dobę dostarcza serwis tekstowy i dźwiękowy oraz specjalistyczną dokumentację z zakresu polityki, gospodarki, historii i kultury. Portal Polskieradio.pl integruje treści wszystkich Anten, udostępnia unikatowe serwisy specjalne i materiały archiwalne. Za jego pośrednictwem posłuchać można wszystkich Programów Polskiego Radia i skorzystać z multimediów, w tym z ponad stu kanałów tematycznych w ramach platformy moje.polskieradio.pl .

Polskie Radio zajmuje się  także wydawaniem płyt m.in. z muzyką rozrywkową, poważną, dokumentem i reportażem, a także organizacją koncertów i wynajmem profesjonalnych studiów nagraniowych.

Narodowy nadawca finansuje działalność Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” w Poznaniu, a także wspiera Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Polskie Radio jest aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców – największej organizacji zrzeszającej nadawców publicznych na świecie. W grudniu 2012 r. prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. został wybrany do Zarządu EBU. Po raz pierwszy w historii tej organizacji w jej ścisłych władzach znalazł się przedstawiciel polskich nadawców.

www.polskieradio.pl

Centrum Nauki Kopernik jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji, ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością.

Naszą misją jest zachęcanie do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata oraz do wzięcia odpowiedzialności za zmiany zachodzące wokół nas. Misję tę realizujemy poprzez udostępnianie interaktywnych wystaw, laboratoriów oraz organizując nowatorskie wydarzenia programowe.

Na ponad 400 interaktywnych eksponatach zgromadzonych w sześciu galeriach tematycznych Centrum Nauki Kopernik samodzielnie eksperymentować mogą osoby w każdym wieku.
W Teatrze Robotycznym - jedynym takim na świecie - aktorami są  roboty, a w Teatrze Wysokich Napięć w roli głównej występuje prąd elektryczny.

Laboratoria pozwalają na przeprowadzanie doświadczeń z czterech dziedzin: biologii, chemii, fizyki i robotyki. Laboratoria prowadzą zajęcia dla grup szkolnych, a w weekendy – dla całych rodzin.
W planetarium Niebo Kopernika, na 16-metrowej kopule, odbywają się projekcje pozwalające oglądającym na zanurzenie się w prezentowanej rzeczywistości. Poruszają one różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne.

Centrum Nauki Kopernik to także działalność programowa: debaty, dyskusje, warsztaty, działania z pogranicza nauki i sztuki a także wiele nowatorskich form.

www.kopernik.org.pl

Stadion Narodowy w Warszawie to najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W 2013 roku stał się najpopularniejszym miejscem w Polsce, przyciągając 1 milion 300 tys. gości w ciągu 12 miesięcy.

Odbywają się na nim wszelkie typy imprez, od meczów piłki nożnej, przez imprezy motoryzacyjne po koncerty światowych gwiazd i imprezy rodzinne, a także mniejsze wydarzenia społeczne i biznesowe.

Stadion Narodowy powstał na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™. Budowa stadionu zakończyła się w listopadzie 2011 roku. Stadion Narodowy powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. W czasie trwania UEFA EURO 2012™ na Stadionie Narodowym zostały rozegrane trzy spotkania grupowe, mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Na trybunach stadionu jest 58 tysięcy miejsc dla kibiców.

Podczas XVII edycji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy odwiedziło prawie 150 tysięcy osób.

www.stadionnarodowy.org.pl/

 

Badania socjologiczne

Wśród uczestników Pikniku od sześciu lat prowadzone są badania socjologiczne. Pozwalają one nie tylko lepiej ich poznać i dowiedzieć się, jaki wpływ ma na nich udział w tej imprezie. Dzięki zebranym w ankietach opiniom Piknik z roku na rok staje się coraz ciekawszy i atrakcyjniejszy.

Piknikowicze to osoby w różnym wieku – co trzeci ma 25–50 lat, drugie tyle stanowią uczniowie (szkół podstawowych, gimnazjów, liceów), 12% to studenci. Prawie 3/4 gości Pikniku mieszka w Warszawie. Wśród przyjezdnych są mieszkańcy niemal wszystkich województw, dominuje jednak mazowieckie. 
Najliczniejsza grupa to posiadacze wykształcenia wyższego (38,5%). Wśród deklarujących wykształcenie podstawowe (27%) blisko 90% stanowią uczniowie przed maturą.

Co skłoniło zwiedzających do przyjścia na Piknik? Blisko połowa chciała ciekawie spędzić sobotę (49%) i poszerzyć wiedzę (prawie 48%) oraz przybliżyć naukę dzieciom (28% pytanych). Ważna była też różnorodność tematyczna stanowisk (prawie 40%) i doświadczenia z poprzednich Pikników (37%) (w ankiecie była możliwość wybrania kilku odpowiedzi).

10% osób poniżej 25 roku życia deklarowało, że Piknik pomógł im sprecyzować plany edukacyjne (wybór kierunku studiów, profilu klasy itp.), 4% – że pomógł im wybrać zawód. A jak Piknik wpływa na poglądy, zainteresowania i postawy ogółu zwiedzających?

 

 

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje wstęp?

Wstęp jest wolny. W ramach Pikniku można też bezpłatnie zwiedzić część Stadionu Narodowego, tj. promenadę wewnętrzną (szeroką aleję biegnącą między sektorami górnymi i dolnymi) i trybuny, przejść przez płytę boiska i zajrzeć do strefy szatniowej, gdzie będą odbywać się piknikowe pokazy.

Czy konieczna jest wcześniejsza rezerwacja?

Nie. Wstęp na Piknik jest bezpłatny i nie wymaga rezerwacji.

Czy Piknik odbędzie się na płycie głównej Stadionu?

Tak, na płycie planowane są dodatkowe aktywności, o których więcej znajdziesz wkrótce na mapie interaktywnej.

Czy dach Stadionu będzie zamknięty?

Tak. Inna ważna informacja: na płycie boiska nie będzie murawy.

Jak dojechać na Piknik?

Kolejką: stacja Warszawa Stadion

Autobusem lub tramwajem: przystanek Rondo Waszyngtona (z Dworca Centralnego liniami tramwajowymi 7, 8, 9, 22, 24, 25 i liniami autobusowymi 117, 158, 507, 517, 521)

Rowerem miejskim Veturilo: stacja przy Rondzie Waszyngtona

W dniu Pikniku od 9 do 21 będzie można skorzystać z płatnego parkingu na błoniach Stadionu. Bilety dostępne w sprzedaży internetowej: https://sklep.stadionnarodowy.org.pl/

Jedziemy z Gdańska, jak najlepiej przemieścić się z Dworca Autobusowego Metro Młociny?

Trasę można zaplanować z pomocą serwisu poświęconego stołecznej komunikacji miejskiej:

http://warszawa.jakdojade.pl

Wybieram się na Piknik z wózkiem dziecięcym. Czy nie będzie problemów z poruszaniem się?

Infrastruktura Stadionu jest przystosowana do potrzeb zarówno osób niepełnosprawnych, jak i rodziców z małymi dziećmi. Są podjazdy dla wózków i windy. Pomocą i informacjami będą służyć wolontariusze i stewardzi. Wejście przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajduje się od strony al. Zieleneckiej.

Czy na miejscu dowiem się, gdzie znaleźć stanowiska poszczególnych wystawców?

Tak. Na terenie Pikniku będzie rozlokowanych osiem punktów informacyjnych Informacjami będą też służyć stewardzi i wolontariusze.

Czy na Piknik warto przyjść z kilkuletnimi dziećmi? Czy pokazy będą dla nich zrozumiałe?

Tak. Wiele instytucji będzie prowadziło pokazy przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

Czy na miejscu będzie można coś zjeść?

Tak. Wśród piknikowych namiotów znajdzie się osiem punktów gastronomicznych – restauracji, pizzerii, kawiarenek. Dodatkowo otwarta będzie część punktów gastronomicznych w bryle stadionu, przy przejściach na trybuny.

Czy będzie miejsce na odpoczynek?

Tak. Na terenie Pikniku zostanie rozmieszczonych kilka specjalnych "wysp wypoczynkowych". Ponadto będzie można usiąść i odpocząć na trybunach Stadionu.

Czy będzie szatnia lub przechowalnia bagażu?

Nie.

Czy będą długie kolejki do toalet?

Raczej nie. Skorzystamy z infrastruktury Stadionu, do użytku będzie ponad sto toalet. Dodatkowo w pobliżu bramy nr 1 (od Alei Zielenieckiej) ustawimy 18 toalet przenośnych.

 • ORGANIZATORZY
  Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy w Warszawie
 • SPONSOR STRATEGICZNY
  Polska Grupa Energetyczna
 • WSPÓŁPRACA
  NASK Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
 • PATRONI MEDIALNI
  Focus TVP1 TVP ABC
 • PARTNERZY
  Miasto Stołeczne Warszawa Stołeczna Estrada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • PATRONAT HONOROWY
  Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
 • SPONSORZY
  Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Toyota Samsung Grupa Azoty Valeant PGNiGE Termika Citi Handlowy ASTRA Lasy Państwowe