Artykuł | Piknik Naukowy

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

Jesteśmy jedną z wiodących jednostek naukowych w dziedzinie nauk o życiu w Polsce. Naszą misją jest prowadzenie badań podstawowych z różnych dziedzin biologii, biofizyki, biochemii i genetyki. Rozumiemy również potrzebę zastosowania odkryć nauk podstawowych w praktyce, dlatego nieustannie zwiększamy wysiłki w celu wykorzystania wyników naszych badań w przemyśle i medycynie. W naszych badaniach wykorzystujemy różne organizmy modelowe, takie jak bakterie, grzyby, rośliny i zwierzęta oraz wykorzystujemy szeroką gamę nowoczesnych metod biochemicznych, biofizycznych, bioinformatycznych, genetycznych i molekularnych. 

Pokazy

Tatuaże wodne

Komu naukowy tatuaż? Spokojnie, nie zostanie na zawsze. Możecie wybrać zakręconą cząsteczkę RNA, spiralne białko, krągłego wirusa. Zanim obrazek znajdzie się na waszym ramieniu, poznacie dokładnie organizm, który przedstawia.  

Woda w świecie makro – oblicza wody w Antarktyce

Co kryją wnętrza lodowców? Czy lód morski jest słony? Skąd biorą się góry lodowe? Poznajcie badaczy Antarktyki i zobaczcie stworzoną przez nich unikatową wystawę. 

Woda w świecie mikroorganizmów

Bakterie nie muszą być złe, a drożdże to bardzo żywotne grzyby. Przekonajcie się sami. Pomogą Wam naukowcy, którzy o mikroorganizmach wiedzą wszystko. Zobaczycie drobnoustroje w dużym powiększeniu i poznacie ich "zwyczaje". 

Biomolekuły – molekuły które zmieniają wodę w życie

Czym zajmują się biolodzy molekularni? Badają komórki i obecne w nich białka, tłuszcze, cukry, kwasy nukleinowe. Przyjrzyjcie się bliżej tym biomolekułom i zobaczcie, jak przekazywane są informacje z DNA do białek.

strefa:błękitna

stanowisko: 506