Artykuł | Piknik Naukowy

A

strefa:
Przyszłości

stanowisko:  A21

Politechnika Śląska

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku. Działa od 1945 r. i pełni szczególną rolę kulturotwórczą i opiniotwórczą w regionie. Działa w obszarze promocji i popularyzacji nauki oraz badań naukowych, współpracując z ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą. Organizuje wykłady, warsztaty, laboratoria, pikniki i festiwale, wystawy.  

pokazy

Materiały i ich tajemnice

W jaki sposób Elsa zamroziła Krainę Lodu? Czy można ugotować kryształ? Jak rozdzielić nierozłączne? Obejrzyjcie efektowne eksperymenty. 

Od Asimova do Turinga – czyli o robotach i sztucznej inteligencji

Poznajcie roboty mobilne, zaopatrzone w sztuczną inteligencją. Będą roboty inspekcyjne, terenowe, a także zbudowane z klocków LEGO. Przyjrzycie się także prostym algorytmom AI.

Od skanu do wydruku – technologie addytywne

Korzystaliście kiedyś z drukarki 3D? A z długopisu 3D? Macie okazję! Narysujcie sobie własny, przestrzenny obiekt. 

Elektromobilność na torach wyścigowych, czyli czym ścigają się studenci PŚ na przykładzie pojazdu klasy Formuła Student

Bezemisyjne napędy stosowane w bolidach Formuły Student pomagają tworzyć kompaktowe pojazdy miejskie,  doskonale sprawdzające się w ciasnych przestrzeniach publicznych. Obejrzyjcie bolid elektryczny "SW-03e".

Fenomen niskich temperatur

Będzie zimno! Poznacie naturę przemian fizycznych i zmian stanu skupienia substancji w bardzo niskich temperaturach. Czeka Was seria ekscytujących eksperymentów. 

Tesla – geniusz współczesnego świata

Nazwisko Faradaya wszystkim kojarzy się z prądem. A wiecie, na czym polega prawo odkryte przez tego uczonego? Jest okazja, by się dowiedzieć, a przy okazji przeprowadzić kilka ekscytujących eksperymentów. 

Nadprzewodnictwo jako technologia przyszłości i rewolucja w obszarze energii elektrycznej

Nadprzewodnictwo to technologia przyszłości. Obejrzyjcie lewitujący nad magnesem obiekt, pociąg nad torowiskiem i magnetyczne łożysko. 

Tanecznym krokiem wokół cykloidy

Cykloidy nie tylko pomogły dokonać odkrycia Kopernikowi, ale także inspirowały artystów. Johannes Strauss II skomponował „cykloidalny walc”, Op. 207.
Poznajcie własności cykloid i stwórzcie własne kolorowe krzywe.

Poznaj swoją percepcję

Jesteś w stanie wykonać dwie czynności na raz? Masz dobry refleks? Potrafisz dopasować jeden kolor do drugiego? Zbadaj swoją percepcję. 

Budowa Układu Słonecznego

Czas na majsterkowanie! Stwórzcie model Układu Słonecznego z zachowaniem proporcji wielkości planet.

Programowanie z Photonem

Programowanie to znakomita zabawa! Odkryj planety Układu Słonecznego wraz z robotem edukacyjnym Photon.