Artykuł | Piknik Naukowy

Polskie Radio S.A.

Polskie Radio S.A.

Podczas 26. Pikniku Naukowego pod hasłem „Rewolucje Naukowe” Polskie Radio zaprosi odwiedzających na wyjątkowy spacer ukazujący ducha wspólnoty radia. Wszystkie atrakcje Polskiego Radia zostaną umieszczone w jednej, wspólnej przestrzeni. Odwiedzający zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy za pośrednictwem radia. W interaktywny sposób staną się integralną częścią piszącego się na ich oczach kolejnego rozdziału historii tego medium. Ponadto w multimedialnej przestrzeni każdy uczestnik będzie mógł obserwować przenikanie się dwóch światów. Poszczególne elementy złożą się w całość, tworząc pełną, interaktywną opowieść o technologicznym rozwoju radia.

W tej przestrzeni będzie można spotkać dziennikarzy Polskiego Radia oraz wziąć udział w prowadzonych przez nich warsztatach. To tutaj pokażemy, w jaki sposób, za pomocą taśm nagrywano dźwięk kiedyś i jak, przy użyciu nowych technologii, robi się to dziś. Multimedialne radio to już nie tylko dźwięk. Polskie Radio rejestruje i udostępnia na żywo m.in. audycje i koncerty. Zaprezentowane zostaną techniki realizacji obrazu na stole mikserskim za pomocą kamer usytuowanych na wysięgniku i statywach, popularnie zwanych steadicamami.

Za pośrednictwem interaktywnych kiosków multimedialnych, uczestnicy pikniku będą mogli w aktywny sposób wykazać się sprytem, umiejętnościami i zdolnościami logicznego myślenia. Wszystkich odwiedzających będziemy także chcieli zaprosić na spotkania z dziennikarzami muzycznymi wszystkich anten Polskiego Radia, którzy zagrają sety DJ-skie i zaprezentują różne techniki wydobywania dźwięków. Pokażą na przykład czym jest „scratching”. Radio to medium dla wszystkich, dlatego w plenerowym studiu nie zabraknie strefy dla dzieci prowadzonej przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom, radiowej Jedynki oraz pracowników Archiwum Polskiego Radia. Polskie Radio Kierowców razem z członkami Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej działającego przy Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie zaprezentuje bolid skonstruowany przez studentów - gokart elektryczny wyposażony jest w silnik o mocy 7 KM, który jest zasilany baterią - akumulatorem 48V, o pojemności 100 Ah.

W Studiu Plenerowym Polskiego w formie krótkich pokazów przez cały czas trwania pikniku, rotacyjnie prezentowane będą najciekawsze animacje i warsztaty prowadzone przez dziennikarzy wszystkich anten Polskiego Radia oraz projekty i eksperymenty wystawców – wybranych instytucji, biorących udział w wydarzeniu.

Podczas Pikniku zaprezentowana zostanie również szeroka działalność portalu Polskiego Radia. Zastosowane technologie i obecność kamer dają możliwość łączenia dźwięku z wizją, dlatego dla wszystkich, którzy tego dnia nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu osobiście, zgodnie z duchem rozwoju radia, będą mogli odwiedzić piknik także wirtualnie. Ponadto dostępne będą relacje wideo ze spotkań prowadzonych przez dziennikarzy z zaproszonymi gośćmi.

 

Audycje na żywo z plenerowego studia Polskiego Radia – namiot B1

STUDIO PLENEROWE NR 1

Jedynka

9:00 – 12:00 audycja na żywo JEDYNE TAKIE MIEJSCE

11:10 – Wywiad na antenie z Panią Prezes Agnieszką Kamińską i Dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Panem Robertem Firmhoferem

Czwórka

12:04 – 14:00 audycja PASJONAUCI

Polskie Radio Dzieciom

15:00 – 16:00 audycja DAWNO, DAWNO TEMU …

Jedynka

17:00 – 18:00 audycja na żywo JEDYNKA DZIECIOM

 

STUDIO PLENEROWE NR 2

Trójka

13:05 – 15:00 audycja TRÓJKA NA PIKNIKU

Dwójka

15:00 – 17:00 audycja DWIE DO SETKI / DWÓJKA NA MIEJSCU

Polskie Radio dla Ukrainy

17:10 – 17:40 audycja na żywo „(PIKNIKOWE) REWELACJE w Polskim Radiu dla Ukrainy - Нівроку на Польському радіо дла України”


Harmonogram

CYFROWA FILATELISTKA

Kryptoznaczki
W roku 2023 Poczta Polska wydała we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną oraz Polską wytworną Papierów Wartościowych S.A. 4 kategorie Pierwszego Polskiego Kryptoznaczka emisji „Polska w Kosmosie”. Spółka wprowadziła do sprzedaży również dodatkowy znaczek wyłącznie w formie tokena NFT, który został zaprojektowany po raz pierwszy w historii przez sztuczną inteligencję. Polski Kryptoznaczek łączy tradycyjny znaczek pocztowy z cyfrowym tokenem NFT (Non-Fungible Token), który jest unikalnym zapisem (transakcją) na sieci blockchain Polygon. Oznacza to, że Kryptoznaczek jest pełnowartościowym tokenem kryptograficznym, który można odsprzedawać online i który gwarantuje, że własność i historia znaczka są niezaprzeczalnie odwzorowane w sieci blockchain. Z tokenem NFT Kryptoznaczka powiązany jest trwały plik metadanych, umieszczony w rozproszonych zasobach sieciowych IPFS, który zawiera wszystkie informacje o tokenie, niezbędne aby wyświetlić jego cyfrowy obraz (plik graficzny lub multimedialny), również umieszczony na zdecentralizowanych serwerach IPFS.
Częścią ekosystemu Polskiego Kryptoznaczka, poza niewymienialnymi tokenami NFT, są również tokeny wymienialne określane mianem "talarów filatelistycznych", które mają na celu tworzenie społeczności polskich (Krypto)filatelistów.
Wydając Kryptoznaczek Poczta Polska zarówno potwierdza przywiązanie do tradycyjnej roli poczty, jak również, idąc w ślady niektórych podobnych organizacji, wykorzystuje nowoczesne technologie, dowodząc swojej otwartości i gotowości na rozwój i innowacyjne rozwiązania. Polski Kryptoznaczek przenosi dziedzinę filatelistyki do świata cyfrowego, odwołując się do tradycji Poczty oraz rozwoju polskiej myśli technicznej. Dzięki Kryptoznaczkowi tradycyjna filatelistyka, związana ze zbieraniem i wymianą znaczków, staje się możliwa również online na blockchainie, zmieniając tokeny NFT w cyfrowe egzemplarze kolekcjonerskie.

Kryptopocztówki
Kryptopocztówki to cztery kategorie unikalnych tokenów NFT, które powstały we współpracy z Polskim Radiem S.A. Każda kategoria Kryptopocztówki ma inny podkład muzyczny, a wykorzystane materiały graficzne, z motywami pocztowymi, pochodzą ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Pełna oferta cyfrowych wydawnictw PP znajduje się stronie https://nft.poczta-polska.pl/
Fizyczna wersja Kryptoznaczków kategorii 1–4 dostępna jest w wybranych placówkach Poczty Polskiej oraz na stronie https://filatelistyka.poczta-polska.pl

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do odwiedzenia naszych profili:
https://twitter.com/filatelistyka
https://www.facebook.com/FilatelistykaMojeHobby/
https://www.instagram.com/kryptoznaczek/
https://discord.com/invite/YWpAGBwhqa


B

strefaOrganizatorzy

stanowisko B1