Aby Piknik był dostępny dla jak najszerszego grona odwiedzających, wprowadzamy udogodnienia dla osób o zróżnicowanych potrzebach.
OSOBY Z TRUDNOŚCIAMI W PORUSZANIU SIĘInfrastruktura PGE Narodowego jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Są podjazdy dla wózków i windy. Pomocą i informacjami będą służyć przedstawiciele i przedstawicielki organizatorów i PGE Narodowego.
Do stanowisk znajdujących się w alejkach za bramą można bezpośrednio dostać się przez bramy nr 2, 3, 10 i 11. Aby dotrzeć do Strefy Zdrowie (G) oraz Życia (H), a także namiotów w Strefach Kultowych Eksperymentów (C), Cywilizacji (D), Przyszłości (E) i Twórców (F) znajdujących się na koronie PGE Narodowego, należy skorzystać z windy (wejście przez bramę nr 1, tunel i rozsuwane drzwi) i wybrać poziom –1. Strefę Zdrowie (G) i Życie (H) można opuścić rampami podjazdowymi, znajdującymi się za Strefą Kibica, docierając do Stref Kultowych Eksperymentów (C), Cywilizacji (D), Przyszłości (E) i Twórców (F) znajdujących się na koronie PGE Narodowego.
Wszystkie namioty informacyjne (oznaczone numerami 0, od A0 do GH0) wyposażone będą w podjazdy dla wózków. W punkcie informacyjnym można poprosić o asystę obsługi. Każdy punkt informacyjny dysponuje lekkimi, mobilnymi podjazdami dla wózków, które umożliwią wjazd do wybranych namiotów w danej strefie.
Do stanowisk w galerii, gdzie umiejscowione są Strefa Zdrowie (G) i Strefa Życia (H), najlepiej dostać się windą przy bramie nr 1 (wejście przez bramę 1, tunel i rozsuwane drzwi), wybierając poziom –1. W samej galerii nie ma przeszkód architektonicznych.
Tak, toalety dla osób z niepełnosprawnościami / poruszających się na wózkach dostępne są w galerii PGE Narodowego oraz we wszystkich przenośnych toaletach oznaczonych na mapie.
Ze względów ekologicznych zrezygnowaliśmy z drukowanych map. Nasza mapa interaktywna posiada tryb wysokiego kontrastu. Można ją także powiększyć bez utraty jakości.
Na całym terenie PGE Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Wyjątkiem są psy-przewodnicy oraz psy asystujące. Przy każdym punkcie informacji oznaczonym cyfrą 0 (od A0 do GH0) będą dla nich przygotowane miski z wodą.
Wszystkie pokazy na scenie będą na bieżąco tłumaczone na polski język migowy (PJM).
Dodatkowo, w tym roku w namiocie CNK (A1) część Pokazów będzie tłumaczona na polski język migowy (PJM).
Piknik jest wydarzeniem, który może niekorzystnie wpłynąć na dobrostan osób z nadwrażliwością sensoryczną ze względu na bardzo wysoką frekwencję oraz głośne, migające i wonne eksperymenty. Sugerujemy zabranie ze sobą słuchawek wyciszających.
Przy wejściach na Piknik znajdują się „punkty opaskujące”, gdzie można pobrać opaski bezpieczeństwa i zapisać na nich dane kontaktowe opiekuna. Obsługa Pikniku (zarówno w punktach informacyjnych, jak i lotni informatorzy oraz obsługa PGE Narodowego) zawsze jest gotowa służyć pomocą i informacjami.
Podczas Pikniku na terenie PGE znajdują się także służby medyczne.
Poniżej zamieszczamy listę stanowisk, które prezentują pokazy zapachowe, zjawiska świetlne oraz głośne eksperymenty:
Głośne pokazy:
B35 - Komenda Stołeczna Policji w Warszawie
C3 - Koło Naukowe Chemików „ProbUWka”, Kolegium MISMaP Uniwersytetu Warszawskiego
C4 - Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
C7 - Koła Naukowe Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej
C10 - Politechnika Śląska
E19 - Politechnika Łódzka Wydział Mechaniczny
F11 - Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki”
H3 - Wydział Biologii i Biotechnologii Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Silne zapachy:
B27 - Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa
C1 - Akademia Pożarnicza
C3 - Koło Naukowe Chemików „ProbUWka”, Kolegium MISMaP Uniwersytetu Warszawskiego
E19 - Politechnika Łódzka Wydział Mechaniczny
F1 - Wydział Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
H9 - Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Studenckie Koło Naukowe Let's Talk Science!, Studenckie Koło Naukowe GeneUse, Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Biologii Molekularnej
Pokazy zapachowe:
C20 - Uniwersytet Warszawski Wydział Chemii
G5 - Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego - Państwowy Instytut Badawczy
Światła:
B26 - Stowarzyszenie Mercury
C5 - Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston”
C18 - Komisja Europejska
D10 - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
D16 - Miasto Rybnik
H9 - Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Studenckie Koło Naukowe Let's Talk Science!, Studenckie Koło Naukowe GeneUse, Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Biologii Molekularnej
Komfortka na PGE Narodowym to miejsce, w którym w wygodny i bezpieczny sposób osoba dorosła samodzielnie lub z opiekunem może przeprowadzić czynności pielęgnacyjno-higieniczne. Z pomieszczenia mogą skorzystać zarówno osoby z niepełnosprawnością lub przewlekle chore osoby dorosłe i ich opiekunowie, jak również osoby po niedawno przebytej operacji, które muszą zmienić opatrunek, osoby ze stomią lub seniorzy. To także miejsce, w którym z zachowaniem pełnej dyskrecji, można przyjąć insulinę.
Pomieszczenie z komfortką na PGE Narodowym jest zlokalizowane w jednej z toalet dla osób z niepełnosprawnościami, na promenadzie dolnej (poziom 0). Zostało wyposażone m.in. w nowoczesny, regulowany pilotem stół pielęgnacyjny oraz w jednorazowe materiały higieniczne.
PGE Narodowy to miejsce, które dba o komfort rodzin, oferując dwa pokoje dla rodziców z dziećmi. Przestrzenie te, dostępne przez cały czas trwania wydarzeń całostadionowych, zostały zaprojektowane z myślą o funkcjonalności i wygodzie. Wyposażone są w przewijaki, fotele do karmienia, mikrofalówki oraz podstawowe artykuły higieniczne. Pokoje gwarantują prywatność, co jest szczególnie ważne podczas dużych wydarzeń, gdzie hałas i tłum mogą utrudniać opiekę nad dzieckiem.
Podczas 28. Pikniku Naukowego rodzice mogą korzystać z Pokoju zlokalizowanego na promenadzie dolnej (poziom 0).
Koordynator ds. obsługi osób z niepełnosprawnościami ma na celu zapewnienie jak najwyższego komfortu uczestnictwa ww. osób w wydarzeniach odbywających się na obiekcie. Zadaniem koordynatora jest przede wszystkim wdrażanie działań mających na celu nieustanne zwiększanie dostępności PGE Narodowego. Osoba ta jest dostępna zarówno podczas codziennego funkcjonowania obiektu, przed wydarzeniami, jak i w ich trakcie.
Ponadto, koordynator na bieżąco wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami w dostępie do informacji o funkcjonowaniu stadionu oraz danym wydarzeniu, reaguje na bieżące sytuacje, a także udziela pomocy w zakresie relokacji oraz eskorty.
• Podczas Pikniku można będzie także odpocząć. Przygotowaliśmy Strefy Relaksu (są oznaczone na mapie). W naszej wypożyczalni czekać będą także kocyki piknikowe.
• Strefy malucha, w których można przewinąć dzieci, znajdują się w toaletach w recepcji głównej oraz w pokoju rodzica z dzieckiem (Promenada, poziom 0).
KontaktJeżeli masz dla nas sugestie, zachęcamy do kontaktu przez formularz dostępny na stronie: https://pikniknaukowy.pl/kontakt