X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego trzęsienia ziemi burzą budynki

Dlaczego trzęsienia ziemi burzą budynki
Fotografia ekspozycji geochronologiczna. Zbiór skał magmowych., foto: http://galeria.olympusclub.pl/

Pokazy Centrum Badań Ziemi i Planet (GeoPlanet):

Wpływ erupcji wulkanicznych na życie na Ziemi

Pokażemy przebieg erupcji złożonej z dużej ilości opadów piroklastycznych popiołu.

W czasie pokazu zostanie omówiony proces tworzenia się nowych skał wulkanicznych oraz wpływ erupcji wulkanicznych na powstanie życia na Ziemi. Zostanie poruszona kwestia wpływu erupcji na współczesne życie na naszej planecie.

Uczestnikom jest prezentowany model wulkaniczny typu wezuwiańskiego, wykonany z autentycznych skał wulkanicznych. Zastosowane proste związki chemiczne prezentują erupcję w proporcjonalnie mniejszej skali.

Zademonstrowane zostaną różne rodzaje niejednowiekowych skał wulkanicznych.

Na początku odbędzie się krótka prelekcja na temat budowy wulkanu i o symptomach zbliżającej się erupcji. Omówimy różne rodzaje skał magmowych wylewnych.

Stanowisko prowadzone jest przez specjalistów z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Zjawiska geodynamiczne-przewidujemy zagrożenia

Lokalne przejawy wielkoskalowych zjawisk geodynamicznych (ruchów płyt tektonicznych Ziemi). Zmiany pola sił ciężkości m.in. poprzez oddziaływanie ciał Układu Słonecznego (Księżyca i Słońca) na Ziemię.

Pokażemy tektoniczną aktywność Ziemi - odzwierciedlenie zjawisk wielkoskalowych w lokalnej aktywności tektonicznej na podstawie obserwacji w Laboratorium Geodynamicznym w Książu (prezentacje multimedialne).

Na podstawie doświadczenia z modelem wahadła będziemy wyjaśniali zjawisko uginania skorupy ziemskiej względem pola sił ciężkości w wyniku oddziaływania pola grawitacyjnego Księżyca i Słońca, pływów oceanicznych, zmian ciśnienia atmosferycznego, opadów atmosferycznych.

Budowa zespołu teleskopów SOLARIS

Prezentacja multimedialna na dużym monitorze, przedstawiająca projekt obserwacyjny realizowany przez CAMK PAN. Opis budowy zespołu teleskopów, zdjęcia z teleskopów, ciekawostki z życia projektów, odkrycia/obserwacje.

"Małe własne trzęsienia Ziemi"

Wybrane osoby tupiąc lub skacząc w wyznaczonym miejscu wywołują drgania gruntu. Drgania te, chociaż niewyczuwalne, są bardzo dobrze rejestrowane przez aparaturę sejsmologiczną. Każda z osób wywołująca "małe własne trzęsienie ziemi" otrzyma zapis z sejsmogramu. Dodatkowo każdy z odwiedzających będzie mógł oglądać ciągły zapis drgań gruntu. W trakcie pokazów będzie możliwość porozmawiania z sejsmologami pracującymi na co dzień w Instytucie Geofizyki PAN.

Pole geomagnetyczne i życie naszej cywilizacji

Wizualizacja oddziaływania pola geomagnetycznego z międzyplanetarnym koronalnym wyrzutem masy (ICME) czyli plazmą słoneczną.

Wizualizacja procesu komputerowej symulacji oddziaływania międzyplanetarnego plazmy słonecznej z polem geomagnetycznym, wraz z omówieniem ryzyka tego typu dla systemów satelitarnych, telekomunikacji, systemów sterowania (w układach elektroniki użytkowej) oraz rozległych sieci energetycznych (z uwzględnieniem roli "Smart Grids") na Ziemi. Podkreślenie roli i znaczenia kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).

Budowa zespołu teleskopów HESS

Prezentacja multimedialna na dużym monitorze, przedstawiająca projekt obserwacyjny realizowany przez CAMK PAN. Opis budowy zespołu teleskopów, zdjęcia z teleskopów, ciekawostki z życia projektów, odkrycia, obserwacje.

Podczas prezentacji specjalista z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN rozmawia ze zwiedzającymi oraz udziela dodatkowych informacji.

Dźwięki morza

Rozchodzenie się dźwięków (ławica ryb, waleń, załamujące się fale morskie, itp.) w toni wodnej zarejestrowane sonarem. Na ekranie komputera pokazywane są zapisy różnych dźwięków morza. Dźwięki są słyszalne z nagrania, a na ekranie można obserwować różnice w zapisie fizycznym tych dźwięków (częstotliwość, amplituda, itp.).

Prowadzący udziela informacji na temat urządzenia pomiarowego jakim jest sonar oraz metodologii pomiarów. Stanowisko obsługiwane przez specjalistów z Instytutu Oceanologii PAN.

Misje ratunkowe. Życie astronautów na ISS

Zagrożenie dla życia astronautów na International Space Station (ISS) i dalszy rozwój biernych i aktywnych metod ochrony stacji przed mikrociałami niebieskimi i śmieciami kosmicznymi na niskich orbitach wokółziemskich (LEO).

Ochrona bierna: przebijanie kolejnych warstw ochronnych ilustrujących osłony elementów ISS począwszy od zderzaka Whipple'a, przez trzy-, cztero- i pięciowarstwowe systemy osłony przeciwmeteorytowej i przeciw śmieciom kosmicznym, pokazane na filmach z symulacji komputerowej zjawiska.

Ochrona czynna: zbieranie i niszczenie śmieci kosmicznych oraz mikrociał niebieskich zagrażających ISS na niskich orbitach wokółziemskich przy użyciu miniaturowego bezzałogowego systemu promu kosmicznego (miniBSPK); komputerowy projekt koncepcyjny promu, manewry na orbicie, symulacje misji ratunkowych. Wizualizacja procesu komputerowej symulacji dynamiki uderzenia aluminiowego "śmiecia kosmicznego" o średnicy 1 cm i prędkości 7 km/s w wielowarstwową osłonę statku kosmicznego.

Uderzenie w Ziemię asteroidy lub głowicy kometarne

Ryzyko zagrożenia życia na Ziemi uderzeniem asteroidy lub głowicy kometarnej.

Uderzenia małych ciał kosmicznych w Ziemię (NEO, NEA, NEC, PHA); modelowane z użyciem hydrokodów metody punktów swobodnych lub SALE (Sales2).

Wizualizacja procesu komputerowej symulacji dynamiki centralnych uderzeń małych ciał kosmicznych w Ziemię; w skali globalnej o średnicach od 3200 km do 165 km oraz w skali lokalnej od 10 km do 1 km przy prędkościach od 30 km/s do 10 km/s.

Dzięki połączeniu on-line zwiedzający może interaktywnie wybrać parametry i policzyć skutki zderzenia oraz wybrać te dane, których użyto do pokazu i uruchomić go wspólnie z obsługą aby zobaczyć pełną dynamikę zderzenia.

Budowa zespołu teleskopów CTA

Prezentacja multimedialna na dużym monitorze, przedstawiająca projekt obserwacyjny realizowany przez CAMK PAN. Opis budowy zespołu teleskopów, zdjęcia z teleskopów, ciekawostki z życia projektów, odkrycia/obserwacje. Podczas prezentacji specjalista z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN rozmawia ze zwiedzającymi oraz udziela szerszych/dodatkowych informacji.

Jak ptaki morskie wybierają pokarm?

Zwiedzający, z wielkiego naczynia, musi na czas wybrać żelki tego samego rodzaju, koloru i kształtu. W ten sposób imitowane jest postępowanie ptaka morskiego, który dokonuje wyboru odpowiedniego pokarmu.

Pokaz prowadzony jest przez specjalistów z Instytutu Oceanologii PAN z Sopotu.

Oznaczanie wieku skał wulkanicznych

Ekspozycja geochronologiczna. Zbiór skał magmowych od najstarszych datowanych w PAN - 2,6 mld lat, poprzez milionowe do całkiem współczesnych - 500, 50 i 3 lata.

Serię naturalną kończy makieta wulkanu, wraz ze zdjęciami okolic Eyafjall przez i po wybuchu.

Pokaz aparatury w przekroju - rozcięty spektrometr mas, rozmontowane pompy próżniowe, reaktor. do wygrzewania próbek.

Eksponatem jest również samochód, patrol wyprawowy, wyposażony w sprzęt do zdjęć lotniczych.

Jak badać zanieczyszczenia w rzekach

Do wykonania pokazu niezbędny jest zbiornik wodny, np. fontanna. Do zbiornika punktowo wprowadzana będzie substancja znacznikowa koloru czerwonego - Rodamina WT (sztuczne zanieczyszczenie - substancja nieszkodliwa, obojętna chemicznie i biologicznie, ulega degradacji pod wpływem światła). Wraz z upływem czasu znacznik mieszał się będzie z wodą w fontannie. Za pomocą specjalnych wysięgników uczestnicy pokazu w asyście prowadzących będą pobierali próbki wody i następnie będą mieli możliwość samodzielnego wykonania pomiaru koncentracji znacznika w wodzie. Metoda jest z powodzeniem wykorzystywana w badaniach rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w rzekach i zbiornikach wodnych.

Dlaczego trzęsienia ziemi burzą budynki

Doświadczenie pokazuje, na jakich podłożach wstrząsy sejsmiczne są bardziej niebezpieczne dla budynków i jaki ma to wpływ na konstrukcje budynków.

Interaktywny quiz "Zdjęcia satelitarne"

Uczestnicy otrzymują zdjęcia satelitarne przedstawiające znane obiekty z całego świata. Analizując zdjęcie satelitarne należy wskazać odpowiadające mu zdjęcie wykonane z powierzchni Ziemi. Za każde prawidłowo dopasowane zdjęcie uczestnik otrzymuje jeden punkt. Wynik końcowy zapisywany jest do klasyfikacji generalnej. Co 3 godziny ogłaszane są najlepsze wyniki z ostatnich trzech godzin i wręczane nagrody, upominki.

Życie w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie

Na stanowisku zaprezentowany zostanie sprzęt używany w Polskiej Stacji Polarnej im. Stanisława Siedleckiego. Będzie można obejrzeć narty, sanie, skuter śnieżny oraz odzież używaną w warunkach polarnych. Uczestnicy wypraw polarnych opowiedzą o życiu i badaniach prowadzonych w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie oraz o historii polskich badań polarnych.

Materiały powiązane
Galerie